string ها یا رشته ها در متلب
آموزش متلب ترفند کلید

string ها یا رشته ها در متلب

تقسیم یک رشته (string) به دو رشته مجزا، بر اساس وجود یک علامت یا عبارت جداکننده (delimiter)، با دستور strtok در متلب :

با استفاده از دستور strtok در متلب، می توانیم یک رشته (string) را به دو رشته مجزا تبدیل کنیم و این جداسازی، بر اساس وجود یک علامت یا عبارت جداکننده (delimiter) می باشد.

فرض کنید دستور strtok را به صورت زیر به کار ببریم :

 

[token, remain] = strtok(‘name = ali’, ‘=’)

دستور strtok ، علامت مساوی (=) را به عنوان علامت جداکننده (delimiter) در نظر می گیرد و سپس در رشته ای که دریافت کرده، از ابتدا شروع کرده و به دنبال اولین علامت مساوی (=) می گردد. به اولین علامت مساوی (=) که برسد، تمامی کاراکترهای آن را در یک رشته با نام token قرار می دهد و همچنین علامت تساوی (=) و تمامی کاراکترهای بعد از آن را در یک رشته با نام remain (به معنای باقیمانده، زیرا باقیمانده رشته است) قرار خواهد داد و این دو رشته را به ما برمی گرداند.

نکته :

اگر علامت یا عبارت جداکننده (delimiter) را برای دستور strtok مشخص نکنیم، این دستور به صورت پیش فرض، علامت جداکننده (delimiter) را برابر کاراکتر فاصله خالی (space) در نظر می گیرد.

مثال :

 

clear all
close all
clc[token, remain] = strtok(‘name = ali’, ‘=’)
whos

سه خط اول کدها، برای عدم تداخل برنامه فعلی با برنامه قبلی اجرا شده در متلب می باشد.

دانلود این مقاله:

دانلود رایگان فایلهای متلب

سعید عربعامری
من سعید عربعامری نویسنده کتاب 28 گام موثر در فتح متلب مدرس کشوری متلب و سیمولینک و کارشناس ارشد مهندسی برق قدرتم . بعد از اینکه دیدم سایتهای متعدد یک مجموعه کامل آموزش متلب و سیمولینک ندارند به فکر راه اندازی این مجموعه شدم
http://sim-power.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *