آموزش سیمولینک آموزش سیمولینک الکترونیک قدرت آموزش متلب دانلود فیلم های آموزشی متلب و سیمولینک صفر تا صد متلب

تنها با اختصاص هشت دقیقه شبیه سازی درایو دی سی brushless را یاد بگیرید!

همانطور که گفته بودم بعد از آموزش  شبیه سازی  مدل پراکنده و پای و توضیح مختصر درباره المنت surgearesster و پارامترهای آن ،این جلسه از شبیه سازی درایو dc،brushless صحبت میکنم.

آدرس درایو dcدر محیط سیمولینک

اگر ما سیمولینک را باز کنیم از قسمت Simscape و زیر شاخه simpower system و باز هم زیر شاخه specialized Technology و قسمت Electric Drives و گزینه AC Drives را انتخاب می‌کنیم و درایوهای AC را می‌توانیم در این قسمت ببینیم.

انواع درایوهای AC است که من دربارة چند تا از آن‌ها صحبت می‌کنم و باقی آن‌ها را توضیحی درباره‌اش نخواهم داد.

درایو موتور DC،brushless

اولین نوعی که درباره‌اش صحبت خواهیم کرد نوع درایو موتور DC بدون جاروبک یا brushless است که شماتیک آن را در تصویر زیر می‌بینید. شماتیک اینکه به چه نحوی آن را برای ما طبقه‌بندی و دسته‌بندی کردند.

یک رکتیفایر یا یکسوکننده سه فازی در اول سیستم ما است که در اینجا به سیستم سه فاز یا Network یا شبکة ما متصل می‌شود و بعد از آن یک دیودی را به عنوان لینک Dc و کاهش دهنده ریپ قرار می‌دهم و یک سیستم چاپر هم در اینجا قرار می‌دهم سپس از یک اینورتر استفاده می‌کنند.

در واقع PMSM قرار می‌گیرد به عنوان PM ما و بعد از آن ماشین سنکرون PM ما متصل می‌شود به یک سنسور موقعیت و موقعیت دقیق را برای ما می‌سنجد و همزمان جریان هم کنترل می‌شود و به عنوان یک سنسور جریان از این سیستم گرفته می‌شود.

Speed Controller

همچنین یک Speed Controller را بعد از این که position یک مشتق از آن گرفته شد. یعنی در این موقعیت از آن یک مشتق گرفته شد به عنوان سرعت شناخته می‌شود و یک سرعت رفرنس هم توسط این بلوک کنترل می‌شود و در نهایت تمام این‌ها به عنوان یک جریان همه‌شان تبدیل می‌شوند به زاویة آتشی که باید به تریستورها یا به IGBT های اینورتر بیاید و اعمال بشود که شما در شکل هم این موضوع را به وضوح می‌بینید.

در قسمت شماتیک سیمولینک دقیقاً همین موضوعات را می‌شود پیگیری کرد. با این تفاوت که آن‌ها را در بلوک‌های واقعی که در متلب است برای شما شبیه‌سازی کرده است.

هر کدام از این بلوک‌ها زیرمجموعه دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

دیود و رکتیفایر

دیود و رکتیفایر تشکیل شده از یک دیود و همچنین یک اینورتر را اینجا شبیه‌سازی کرده که درس آن مربوط به درس الکترونیک قدرت است و ما در اینجا درباره‌اش صحبت نمی‌کنیم. شبیه سیستم‌های DC و درایوهای DC هستند که در جلسه قبل با همدیگر صحبت کردیم.

بلوک Speed controller

در تصویر پایین شما بلوک‌های Speed controller را می‌بینید که به چه نحوی است و از یک سیستم بسیار ساده تشکیل شده است و تنها سیستم را محدود کرده در سرعت‌های خاصی و سپس از آن انتگرال گرفته و در نهایت گشتاور را به عنوان خروجی به ما داده است.

مرحله پایانی

همچنین برای کنترلر جریان هم اثر حال و هم گشتاور جریان را وارد سیستم کرده و در نهایت به عنوان ریگولاتور از این ریگولاتور جدید استفاده کرده و در نهایت به یک switching control رسیده که پالس‌های موردنیاز IGBT های ما را در اینورتر فراهم می‌کند که شما در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

می‌توانیم خودمان هم این بلوک را ببینیم که به چه نحوی است و دارای چه پارامترهایی است.

استفاده از سایر پارامترها

یک سری از پارامترها را می‌توانیم از طریق این پنجره تعیین کنیم از مقاومت، Inductance، Back EMF گرفته تا اینرسی و سختی و دیگر تعداد پل‌ها و قطب‌ها و سایر چیزهایی که مربوط می‌شود به PM ما که ماشین سنکرون ما است.

و converters and DC bus را می‌توانیم تنظیم کنیم از باس DC گرفته تا پارامترهای chopper ما که می‌تواند فرکانس سوئیچ‌زنی یا ولتاژ فعال‌سازی و بقیه پارامترهای chopper را، برای رکتی‌فایر از پارامترهایی که برای دیودها در نظر گرفته می‌شود در حالت معکوس می‌توانیم این‌ها را اندازه‌اش را قرار دهیم.

می‌توانیم سیستم دیودها را تعیین کنیم و نوع device استفاده شده در کانورترهایمان را IGBT، MOSFET و GTO قرار دهیم که بسته به سیستمی و درایوی که قرار است استفاده کنیم فرق می‌کند.

همچنین controller هایمان را می‌توانیم فرکانس‌ها و گین‌ها را تغییر دهیم که در نهایت آن چیزی شود که ما به آن نیاز داریم، در نهایت یک درایو را مطابق با میل و یا مطابق با واقعیت بسازیم.

اگر ما look under mask را بزنیم

دقیقاً همان شکلی است که ما در help متلب دیدیم.

می‌بینید که هر کدام از Speed controller ها خودشان شبیه Speed controllerهایی هستند که در درایو DC در موردشان توضیح دادیم و تکرار آن‌ها نیاز نیست.

کلاً سیستم درایوها همین گونه است که شما می‌بایست که به جزء جزء آن‌ها آشنایی پیدا کنید تا بتوانید آن هدفی را که دارید، حالا می‌تواند هدف، کنترل سرعت، کنترل جریان یا کنترل گشتاور باشد را داشته باشید و در نهایت بتوانید از درایو در شبیه‌سازی‌های پیچیده‌تر خود استفاده کنید.

امیدوارم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد در جلسه بعداز درایوهای dcدو ربعی سه فاز صحبت می کنم.

سعید عربعامری
من سعید عربعامری نویسنده کتاب 28 گام موثر در فتح متلب مدرس کشوری متلب و سیمولینک و کارشناس ارشد مهندسی برق قدرتم . بعد از اینکه دیدم سایتهای متعدد یک مجموعه کامل آموزش متلب و سیمولینک ندارند به فکر راه اندازی این مجموعه شدم
http://sim-power.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *