میزکار متلب
آموزش متلب محیط متلب

آموزش نرم افزار متلب برای رشته برق – میزکار متلب ( بخش دوم)

آموزش نرم افزار متلب برای رشته برق – میزکار متلب ( بخش دوم)

ادامه بحث قبلی را در این پست دنبال می کنیم . بخش قبلی را می توانید در میزکار متلب بخش اول مطالعه نمایید.

فضای کاری  متلب سایت سیم پاور

عبارتی مانند:

; z=10 <<

متغیری با نام z ایجاد می کند که در آن مقدار 10 در قسمتی از حافظه کامپیوتر به نام فضای کاری ذخیره می شود. در واقع، یک فضای کاری مجموعه ای از متغیر ها و آرایه ها است که به وسیله متلب سایت سیم پاور  می تواند استفاده شود. برای مشاهده لیستی از متغیر ها و آرایه ها در فضای کاری جاری می توان از تایپ کلمه whos (اطلاعات دقیق تری از متغیر ها نشان داده خواهد شد) یا who (تنها نام متغیر را نمایش می دهد) در پنجره دستورات استفاده کرد.

مرورگر فضای کاری

محتویات فضای کاری جاری را با مرورگر فضای کاری بر اساس GUI نیز می توان مشاهده نمود. مرورگر فضای کاری به صورت پیش فرض در گوشه سمت چپ و بالای صفحه متلب سایت سیم پاور  با نام Workspace ظاهر می شود که یک نمایش گرافیکی از اطلاعات مشابه دستور whos را فراهم می کند و در شکل زیر با شماره یک مشخص شده است و این نمایش به صورت پویا هرگاه محتویات فضای کاری تغییر می کند، به روز رسانی می شود. به کمک مرورگر فضای کاری می توان محتویات هر متغیر در فضای کاری را تغییر داد.  همچنین همانگونه که در سایت سیم پاور  توضیح دادم در قسمتی که با شماره ۲ مشخص شده است، می توان متغیرهای جدید ایجاد نمود.

مرورگر فضای کاری

ویرایش فضای کاری

اگر در پنجره Workspace روی هرکدام از متغیرها دو بار کلیک کنید، پنجره  Variable Editorمربوط به آن متغیر در میز کار متلب سایت سیم پاور مانند شکل باز می شود. در این پنجره می توان هر گونه تغییر یا ویرایش در مقادیر متغیرها ایجاد کرد.  در این پنجره در قسمت ۱ نام متغیرهایی که پنجره ویرایش آن ها باز شده، نمایش داده می شود و در قسمت ۲ می توان حالات مختلف نمایش پنجره ویرایش مربوط به متغیرها را انتخاب نمود.

ویرایش فضای کاری

 پنجره Variable Editor مربوط به متغیر channel1

به عنوان مثال با انتخاب دکمه  Tileمانند شکل ۱-۷ و در ادامه انتخاب سه مربع می توان به صورت هم زمان سه پنجره ویرایش مربوط به سه متغیر را نمایش داد.  در واقع به کمک مرورگر Workspace و پنجره Variable Editor میتوان نمایش، ویرایش و گراف متغیرهای مربوط به M-File را به راحتی انجام داد .

مرورگر فضای کاری

حالات مختلف نمایش متغیر ها در پنجره Variable Editor

برای دانلود این آموزش به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید.

میزکار متلب ( بخش دوم)

 

سعید عربعامری
من سعید عربعامری نویسنده کتاب 28 گام موثر در فتح متلب مدرس کشوری متلب و سیمولینک و کارشناس ارشد مهندسی برق قدرتم . بعد از اینکه دیدم سایتهای متعدد یک مجموعه کامل آموزش متلب و سیمولینک ندارند به فکر راه اندازی این مجموعه شدم
http://sim-power.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *