آکادمی سیم پاور آموزش متلب

مهلک ترین اشتباه در شبیه سازی سیمولینک

مهلک ترین اشتباه در شبیه سازی سیمولینک

در مثالی به شما نشان داده شد که استفاده نکردن از رنگ ها اشتباه است و اینطور تصور کنید اگر تمام مشکی باشد کار سطح بالاتر و اگر رنگی باشد کار سطح پایین و چیپی است ، باید در کار انجام شده دقت کافی شود تا عیب یابی بعدی آن سریعتر و بهتر انجام شود.

در اینجا سعی می شود چند عدد از موارد به صورت رنگی به نمایش درآید تا ببینید چه اتفاقی خواهد افتاد.

اشتباهات فایل مد نظر نیستند.بلوکی که در حال مشاهده آن هستید یک اسکوپ یا دستگاه اسیلوسکوپ (Oscilloscope) می باشد (دستگاهی برای اندازه گیری نشان دادن چک موج می باشد که بر حسب نوع دستگاه از میلی ولت تا کیلو ولت را می تواند نشان بدهد(در مباحث برق کاربرد زیادی دارد)) که دقیقا شبیه اسیلوسکوپ های آزمایشگاه عمل می کند.در حال حاضر یافتن خروجی های بلوک ها و اتصالشان به کدام بلوک دیگر مشکل است که بهترین راه برای تشخیص آن رنگ کردن مسیر ها می باشد.

برای رنگ کردن مسیر ها در لوکی که به بلوک ها وارد شده است راست کلیک کنید که می بینید منویی باز می شود(منوی باز شده برای تمام بلوک ها تقریبا یکسان است ، البته در بعضی آیتم هایی افزوده می شوند) ، از سه گزنه ای که برای همه بلوک ها یکسانند گزینه اول “فرمت(Format)” می باشد ، فرمت شکل ظاهری بلوک را از حالت اولیه تغییر می دهد و گزینه هایی از قبیل استایل فونت (Font Style) ، رنگ پس زمینه (background) و رنگ پیش زمینه (foreground) ، سایه (shadow ) و …دارد .

بر روی خروجی ها (Ports) نیز می توان برچسب (Lable) زد که از دلایل آن می توان به مشخص و قابل تفکیک نمودن کار زمانی که خیلی شلوغ است اشاره نمود.(دقت کنید برچسب ها قابلیت جست و جود ندارد چون برنامه جز مقادیر(variable) چیزی نمی فهمد بنابراین اگر خروجی در آن مسیر ذخیره گردد برنامه آن خروجی را با آن اسم برچسب می فهمد. {دقت کنید در اسکوپ ها کانال ها متفاوتند ولی درام همه کانال ها مشترک است (در صورت رعایت نکردن این نکته اسکوپ خواهد سوخت)}.

در قسمت فونت استایل می توان فونت را درشتتر یا ریزتر کرد و یا نوع فونت را تغییر داد که تمایز مشاهده خواهد شد. گزینه رنگ پیش زمینه (foreground) برای تغیر رنگ کادر داخلی هر یک از بلوک ها و سیم های خروجی آن (که با فلش به سمت بیرون مشخص می شوند) به کار می رود.( با اعمال این مطلب در مثالی که در حال نمایش به شما می باشد می بینید به راحتی با یک نگاه می توان فهمید کانال شماره 1 برای ولتاژ اندازه گیری شده از دو سر اولیه ترانسی است که سه عدد سیم پیچ دارد، می بینید که با رعایت یک نکته کوچک شخصی که به شکل نگاه می کند به راحتی متوجه آن می شود و همچنین عیب یابی شبیه سازی نیز خیلی راحتتر صورت می پذیرد)

آیا ورودی ها نیز قابل رنگ شدن هستند؟ تا کنون موفق به انجام آن نشده ام.

مقاله متلب,مطلب,متلب,مقاله برق,مقاله قدرت,مقاله مطلب,مقاله سیمولینک,دانلود متلب,دانلود مقاله متلب,مقالهmatlab ,آموزش متلب,مطلب,متلب,آموزش برق,آموزش قدرت,آموزش مطلب,آموزش سیمولینک,دانلود متلب,دانلود آموزش متلب,آموزشmatlab ,پروژه متلب,مطلب,متلب,پروژه برق,پروژه قدرت,پروژه مطلب,پروژه سیمولینک,دانلود متلب,دانلود پروژه متلب,پروژهmatlab ,

سعید عربعامری
من سعید عربعامری نویسنده کتاب 28 گام موثر در فتح متلب مدرس کشوری متلب و سیمولینک و کارشناس ارشد مهندسی برق قدرتم . بعد از اینکه دیدم سایتهای متعدد یک مجموعه کامل آموزش متلب و سیمولینک ندارند به فکر راه اندازی این مجموعه شدم
http://sim-power.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *