ترفندهای متلب(مهندس عربعامری)
آموزش متلب

ترفندهای متلب (مهندس عربعامری)

ترفندهای متلب

امروز قراره که آخرین جلسه از کا با ماتریس ها رو با چند ترفند به پایان ببریم که ممکنه براتون جالب باشه

ترفند اول: از بین بردن NaN از میان ماتریس ها

در برخی از موارد که از کاربر خواسته می شه تا یکسری عدد را به عنوان ماتریس وارد کنه تا ما بر روی اون عملیات هایی رو انجام بدیم ممکنه کاربر عددی رو وارد نکنه که به صورت NaN ظاهر می شه البته در موارد دیگه ای هم این جمله ظاهر می شه که ممکنه مشکل ساز بشه و ما بعضا باید حذفش کنیم از دستورات زیر برای اینکار می تونید استفاده کنید:

همانطور که می بینید به طور کامل این درایه حذف شد

ترفند دوم: از بین بردن داده های پرت

فرض کنید که شما دارای ۲۵ میلیون داده دارید که برخی از آنها به نویز آلوده شدند. درک وجود نویز و پاک کردن این تعداد نویز از میان این تعداد از عهده هیچ کس بر نمی آید اما متلب به راحتی می تواند با راه حل زیر بفهمد کدام داده ها پرت هستند و آنها را پاک می کند:

با این دستور که اگر قدر مطلق اختلاف این عدد از میانگین بیش از سه برابر انحراف معیار بود یعنی داده پرت است و باید حذف شود که در این مثال ۵.۱ حذف شد.

ترفند سوم:یافتن اعداد اول

با استفاده از دستور find(prime()) می توانید در یک ماتریس تمامی اعداد اول آنرا بیابید و اگر قبل از آن ~ بگذارید می توانید اعداد غیر اول در آن را تشخیص دهید.

امیدوارم که این نکات مورد استفاده شما قرار بگیره از جلسه بعد بحث نمودارها در متلب رو شروع خواهم کرد

نظر یادتون نره و در ضمن اگه جلسات قبلی ما رو غیبت کردید از لینک زیر دنبالشون کنید!

سعید عربعامری
من سعید عربعامری نویسنده کتاب 28 گام موثر در فتح متلب مدرس کشوری متلب و سیمولینک و کارشناس ارشد مهندسی برق قدرتم . بعد از اینکه دیدم سایتهای متعدد یک مجموعه کامل آموزش متلب و سیمولینک ندارند به فکر راه اندازی این مجموعه شدم
http://sim-power.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *