سایر

بیشتر درمورد سیمیولینک بدانیم

سیمولینک چیست؟

با استفاده از سیمولینک می‌توان رفتار یک سیستم را بدون نیاز به ساختن آن تحلیل نمود. در نتیجه یک مهندس با استفاده از سیمولینک می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه و زمان به بررسی تأثیر اغتشاشات یا سایر عوامل ورودی بر عملکرد یک سیستم بپردازد. همچنین شبیه‌سازی سیستم‌ها این توانایی را در اختیار می‌گذارد تا عکس‌العمل یک سیستم در صورت تغییر پارامترهای ورودی آن به خوبی شناخته شود.

سیمولینک به صورت یک کتابخانه در نرم‌افزار MATLAB عرضه شده‌است که شبیه‌سازی توسط بلوک‌های این کتابخانه به صورت دیاگرام‌های بلوکی انجام می‌شود.

سیمیولینک را نمی‌توان جداگانه اجرا کرد. برای اجرای آن باید در ابتدا متلب را اجرا کرد و سپس در قسمت منو بار با کلیک بر روی گزینه New سپس انتخاب گزینه simulink model صفحه جدیدی باز می‌شود که در این صفحه ما می‌توانیم شبیه‌سازی‌های خود را انجام داده و خروجی‌ها را مشاهده نماییم.

سیمولینک نرم‌افزاری است که شما برای شبیه‌سازی سیستم‌های دینامیکی، می‌تونید از آن استفاده کنید این نرم‌افزار زیرمجموعه نرم‌افزار متلب است که دارای کتابخانه‌های زیادی در زمینه رشته‌های مختلف از جمله برق و مکانیک می‌باشد.

سیمولینک یک بسته نرم افزاری برای مدل سازی ، شبیه سازی و تجزیه و تحلیل سیستم های دینامیکی می باشد. سیمولینک نرم افزار متلب ابزاری برای مدل سازی ، سنتز و آنالیز سیستم های دینامیکی بوده و از سیستم های خطی و غیر خطی پشتیبانی می نماید.

در محیط سیمولینک کاربر قادر خواهد بود تا سیستم را توسط بلوک ها ، شبیه سازی و اجرا نموده و از نتایج به دست آمده برای اهداف مختلف بهره گیرد.همچنین کاربر قادر خواهد بود تا با تغییر پارامتر ها در مدل شبیه سازی شده ، بهینه ترین سیستم را طراحی نماید. اين نرم‌افزار زيرمجموعه نرم‌افزار متلب است كه داراي كتابخانه‌هاي زيادي در زمينه رشته‌هاي مختلف از جمله برق و مكانيك است.

سيمولينك نرم افزاريه كه شما براي شبيه سازي سيستمهاي ديناميكي، ميتونيد از اون استفاده كنيد اين نرمافزار زيرمجموعهنر م افزار متلبه كه داراي كتابخانه هاي زيادي در زمينه رشته هاي مختلف از جمله برق و مكانيكه. اگه ما نرمافزار متلب روفصل مشترك رشته هاي مهندسي در محاسبات عددي بدونيم نرم افزار سيمولينك رو مي تونيم فصل مشترك رشته هايمهندسي در زمينه نرم افزارهاي شبيه ساز قرار بديم.

براي شروع كار با سيموليك ابتدا از مسير Model << New << File يك مدل جديد ايجاد كنيد. اين مدل رو در شكل زيرمشاهده مي كنيد.

با این نرم افزار بیشتر آشنا بشویم!

حالا شما بايد در اين مدل برحسب مسالهاي كه ميخواهيد حل كنيد عناصر مورد احتياج رو از كتابخانه سيمولينك به مدلمورد نظر انتقال دهيد. براي بازكردن كتابخانه سيمولينك، رو صفحه متلب عبارت simulink رو وارد كنيد و يا به روي دگمهنشان داده شده در شكل زير كه هم در صفحه اصلي متلب و هم در مدل ايجاد شده قرار دارد كليك كنيد.

 

همون طور كه در كتابخانه سيمونيك مشاهده مي كنيد كتابخانه هاي زيادي وجود داره كه هركس بنا به رشته اي كه داره بااين كتابخانه ها كار مي كنه مثلا كسي كه مكانيك خونده با قسمت مخابرات اون كاري نداره ولي آنچه كه مشترك بين كليهكاربران هستش يادگيري بلوك هاي كتابخانه اصلي سيموليكه كه من تا جائيكه بتونم سعي مي كنم با مثال هاي متنوع ،بلوكهايي رو كه بيشتر به كار ميان براي شما شرح بدم.

براي اولين مثال مي خواهيم از يك پالس، مشتق و انتگرال گرفته و روي يك اسكوپ به همراه سيگنال اصلي نمايش بديم بلوكهايي رو كه احتياج داريم عبارتند از: مولد پالس، انتگرالگير، مشتقگير، تسهيم كننده و بلوكي بسيار معروف به نام اسكوپ.ک ک پ پپپ کک پ www.collegeprozheh.ir چلا چلا چلا چلا ژوهر ژوهر ژوهر ژوهر ژوهراين بلوك ها را در مسيرهاي زير مي تونيد بيابيد:
Simulink >> Sources >> Pulse Generator Simulink >> Continuous >> Integrator
Simulink >> Continuous >> Derivative
Simulink >> Signal Routing >> Mux
Scope << Sinks << Simulink

نحوه آوردن بلوك ها هم بسيار ساده است شما مي تونيد روي بلوك مورد نظر كليك چپ كرده و بدون رها كردن آن، موس رو بهدرون مدل مربوطه ببريد و در جائيكه مي خواهيد بلوك رو قرار دهيد، موس رو رها كنيد) Drop Drag and ( و يا اينكه رويبلوك مورد نظر كليك راست كرده و گزينه Add to untitled رو انتخاب كنيد به صورت زير:
در

 

در واقع untitled نام پيش فرض مدل شماست كه ميتونيد اون رو تغيير بدهيد. پس از اينكه تمامي بلوكها رو به مدلخودتون اضافه كرديد بلوكها رو به صورت زير دربياريد:

 

 

سعید عربعامری
من سعید عربعامری نویسنده کتاب 28 گام موثر در فتح متلب مدرس کشوری متلب و سیمولینک و کارشناس ارشد مهندسی برق قدرتم . بعد از اینکه دیدم سایتهای متعدد یک مجموعه کامل آموزش متلب و سیمولینک ندارند به فکر راه اندازی این مجموعه شدم
http://sim-power.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *