آموزش سیمولینک دانلود فیلم های آموزشی متلب و سیمولینک صفر تا صد متلب محیط متلب

اینجا درباره شبیه سازی درایو های DC تک ربعی چاپر توضیح مختصری میدهم.

همانطور که قول دادم بعد از توضیح اجمالی شبیه سازی موتور القایی DTC و درایو موتور سنکرون پنج فاز PM ،امروز درباره شبیه سازی درایوهای DC  تک ربعی چاپر  در سه دقیقه توضیح مختصری می دهم.

Chopper DC

در نهایت آخرین نوع chopper هایی که به عنوان درایو DC داریم نوع تک قطب Chopper DC است که با کانورتر چاپر این کار انجام می‌شود.

در تصویر بالا می‌بینید از یک IGBT و یک دیود اگر از دروس الکترونیک قدرت در ذهنتان باشد یا آن‌ها را پاس کرده باشید و ما در درس الکترونیک قدرت همین مجموعه فرادرس هم دربارة آن‌ها به صورت کامل صحبت کردیم، برای ما یک سو سازی را انجام می‌دهد و در نهایت با استفاده از دقیقاً همان سنسورهای مربوط به Speed و سرعت آن را با سرعت موردنظر ما با یکدیگر مقایسه می‌کند و وارد بلوک PI می‌کند.

در نهایت با گشتاور ما هم مقایسه می‌شود در بلوک آخر با جریان هم که اندازه‌گیری می‌شود از سیستم DC ما اندازه‌گیری می‌شود و سیستم برای ما کنترل تک IGBT را برعهده می‌گیرد.

این سیستم، سیستمِ بسیار ساده‌ای می‌باشد اما قدرتی که این‌ها می‌توانند داشته باشند این است که سادگی و ارزان بودن آن‌ها از این نوع درایوها مشکلاتی را که دارند من‌جمله مشکل ریپ خروجی است که از این IGBT خواهد آمد.

به دلیل اینکه این‌ها نیم‌پل هستند و فقط می‌توانند از نصف توان نامی که وارد می‌شود حدوداً استفاده کنند و این می‌تواند از معایب آن‌ها باشد.

به عنوان آخرین مثال که قرار است نگاه کنیم یک سیستم dc را شما می‌بینید

که ورودی تمامی این بلوک‌هایی که قبلاً هم صحبت کردیم وارد chopper ما می‌شود.

در نهایت chopper به یک smoothing Inductance وارد می‌شود و به دلیل که یک‌بُعدی است از یک chopper به تنهایی استفاده کرده‌ایم.

خود Chopper هم برای ما شبیه‌سازی شده است در متلب و شما می‌توانید از مدل آماده‌اش استفاده کنید.

امیدوارم از این مبحث لذت برده باشید در جلسه بعد عملکرد اینورتر تک فاز را با حل یک مثال بررسی می کنم.

سعید عربعامری
من سعید عربعامری نویسنده کتاب 28 گام موثر در فتح متلب مدرس کشوری متلب و سیمولینک و کارشناس ارشد مهندسی برق قدرتم . بعد از اینکه دیدم سایتهای متعدد یک مجموعه کامل آموزش متلب و سیمولینک ندارند به فکر راه اندازی این مجموعه شدم
http://sim-power.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *